Na swojej stronie internetowej Goop Gwyneth Paltrow twierdziła, że ​​lemoniada z węgla drzewnego jest jednym z „najlepszych środków do detoksykacji”. Tak było w 2014 roku. Dziś produkty z węgla drzewnego – od rogalików po kapsułki – są wszędzie. Nawet sieci sklepów z drogą kawą zaczęły sprzedawać „strzały” z węgla drzewnego. Niektórzy sprzedawcy tych produktów twierdzą, że węgiel aktywowany może zwiększyć Twoją energię, rozjaśnić skórę oraz zmniejszyć wiatry i wzdęcia.

Jednak główne założenie jest takie, że produkty te mogą detoksykować twoje ciało. Łatwo jest zauważyć, skąd bierze się twierdzenie, że węgiel aktywowany może detoksykować organizm: jest stosowany w medycynie ratunkowej w celu zmniejszenia obciążenia toksycznego, gdy ktoś spożył truciznę lub przedawkował leki.

Węgiel drzewny wiąże się z trucizną w przewodzie pokarmowym i zapobiega jej przenikaniu do krwioobiegu. Toksyny są następnie wydalane z organizmu w kale. Jednak to działanie detoksykacyjne jest kolejnym przypadkiem nienaukowych dietetyków, którzy widzą medyczne zastosowanie czegoś i interpretują to w niewłaściwy sposób.

Cztery powody, aby unikać węgla aktywowanego

Chociaż spożywanie węgla aktywowanego może wydawać się nieszkodliwym trendem zdrowotnym, istnieje kilka powodów, dla których należy unikać tych produktów.

  1. Węgiel aktywowany wiąże się z wszelkiego rodzaju substancjami, w tym z niektórymi witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami w pożywieniu. Węgiel drzewny jest czasem dodawany do soku owocowego lub warzywnego i sprzedawany jako „zastrzyk”. Niestety witaminy zawarte w owocach i warzywach prawdopodobnie nie zostaną wchłonięte przez węgiel drzewny. Więcej korzyści przyniesie wypicie samego soku.
  2. Węgiel aktywowany może wiązać się z niektórymi lekami, włącznie z przeciwdepresyjnymi i przeciwzapalnymi, zmniejszając ich skuteczność. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne w przypadku osób, które je przyjmują, a ta informacja nie jest podana na butelkach lub opakowaniach, w których sprzedawany jest węgiel aktywowany.
  3. Węgiel aktywowany wiąże się tylko z cząstkami znajdującymi się w żołądku lub jelitach w momencie jego przyjmowania. Działa poprzez fizyczny kontakt z treścią jelitową. Jeśli próbujesz użyć go do odtrucia po spożyciu poprzedniej nocy alkoholu lub kebabu, nic to nie da, ponieważ zostały już wchłonięte do krwioobiegu.
  4. Węgiel aktywowany spowalnia perystaltykę jelit i powoduje nudności i zaparcia (i czarne stolce).

Wiatry i wzdęcia

W latach 80. XX wieku niektóre badania sugerowały, że węgiel aktywowany może wiązać się z gazami wytwarzanymi podczas trawienia i zmniejszać wiatry i wzdęcia. Badania wykazały, że jeśli jesz posiłek, który zwykle powoduje gazy, a następnie bierzesz węgiel drzewny, zmniejsza to ilość wytwarzanych gazów. Jednak późniejsze badania udowodniły, że nie przyniosło to korzyści, gdy zostało użyte jedynie jako dodatek do normalnej diety uczestników.

Te badania były przeprowadzane dawno i chociaż węgiel aktywowany może w niektórych okolicznościach pomóc w zmniejszeniu wiatrów, w przypadku niektórych osób, ze względu na jego wpływ na wiązanie składników odżywczych i leków, nie jest zalecany do kontrolowania wiatrów i wzdęć.

Istnieją świetne metody leczenia wiatrów i wzdęć, które są naprawdę skuteczne, takie jak zmniejszenie ilości węglowodanów ulegających fermentacji w diecie (dieta o niskiej zawartości FODMAP) i stosowanie niektórych probiotyków w zespole jelita drażliwego.

Każdy dąży do dobrego samopoczucia, a chociaż wszyscy walczymy o utrzymanie poziomu energii, właściwe odżywianie, gdy prowadzimy intensywny tryb życia, łatwo jest ulec sprytnym rekomendacjom marketingowych (najlepiej przy ,,użyciu” twarzy celebrytów).

Rynek detoksykacji jest ogromny i bardzo mylący. Chociaż powszechne jest przekonanie, że nasze codzienne życie i nawyki żywieniowe (w tym spożywanie alkoholu) powodują gromadzenie się „toksyn” w naszym ciele, nie ma produktów ani diety, które miałyby na to wpływ, niezależnie od budżetu marketingowego i liczby „ podążających za tym”, którzy twierdzą inaczej.

Często sprzedaje się nam pomysł, że nasza dieta jest w jakiś sposób „toksyczna”, podczas gdy w rzeczywistości, oprócz spożywania trucizny, nawet fast foody nie zawierają niczego toksycznego.

Masz już środki do detoksykacji organizmu (wątroba i nerki świetnie sobie z tym radzą), więc nie marnuj pieniędzy. Poprzez dodanie niepotrzebnego, niestrawnego związku uczynisz swój posiłek mniej pożywnym, a tego z pewnością chcesz uniknąć.