Tradycyjne SPA oferująrujące zabiegi wellness nazywają się teraz uzdrowiskami. Z drugiej strony tradycyjne uzdrowiska dodały więcej możliwości odnowy biologicznej, takich jak ćwiczenia, osobisty trener, a nawet konsultacje z integracyjnymi pracownikami medycznymi.

Definicja SPA

Międzynarodowe Stowarzyszenie SPA definiuje spa jako

„miejsca poświęcone poprawie ogólnego samopoczucia poprzez szereg profesjonalnych usług, które zachęcają do odnowy umysłu, ciała i ducha”.

Jest to niezwykle szeroka definicja, która ma obejmować wszystkie rodzaje działających SPA – około 120 000 na całym świecie.

Oto różne rodzaje SPA i to, co musisz wiedzieć o nich, aby być doświadczonym konsumentem SPA.

DAY SPA

Jest to miejsce, w którym zwykle można doświadczyć masażu i zabiegów na twarz podczas jednej wizytyj. Około 80% gabinetów oferuje DAY SPA, ale nie wszystkie są takie same. 

Tradycyjne SPA oferuje więcej usług, w tym zabiegi na ciało i paznokcie. Mają udogodnienia, takie jak szatnie, szlafroki i kapcie, łaźnia parowa, sauna oraz „pokój wyciszenia” z przysmakami takimi jak herbata, woda z cytryny oraz suszone owoce i orzechy. SPA dzienne jest często kojarzone z salonem fryzjerskim, ale powinno być w oddzielnym skrzydle lub na innym piętrze, aby zachować spokojną atmosferę SPA.

Destination SPA

Ta niewielka, ale wybrana i bardzo wpływowa grupa SPA poświęcona zapewnieniu wymagających wrażeń wellness.

Całe środowisko jest ukierunkowane na promowanie zdrowego stylu życia, z dużą ilością ćwiczeń, wykładów dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego oraz specjalnych programów zainteresowań (np. obozy Ewy Chodakowskiej bądź Anny Lewandowskiej). Uzdrowiska docelowe wymagają zazwyczaj minimum dwóch do trzech nocy i zachęcają do dłuższych pobytów. Miejsca docelowe są często ograniczone wiekiem – należy dokładnie przeczytać ofertę.

Ceny obejmują zwykle zakwaterowanie, posiłki, zajęcia i wykłady. 

Ośrodki wypoczynkowe i hotelowe

W latach 90. wiele ośrodków i hoteli zaczęło wprowadzać uzdrowiska, aby goście mogli cieszyć się masażem obok innych przyjemności, takich jak golf, tenis i pływanie (klasyczne doświadczenie w ośrodku), lub podczas pobytu w hotelu w interesach lub dla przyjemności.

Wiele ośrodków uzdrowiskowych dodało zdrowy zestaw ćwiczeń, zwykle za opłatą, ale czasem wliczoną w cenę podstawową. Goście mają pod ręką siłownie, a czasem osobistych trenerów. Niektórzy hotelarze dodali nawet centra odnowy biologicznej, które mają na celu poprawę zdrowia.

Jak czytać menu w SPA?

Menu w SPA mają wiele wspólnego z menu restauracji. Podają listę wszystkich możliwych zabiegów SPA. Sprawiają, że każda usługa brzmi niesamowicie. A czasem to, co dostajesz, nie jest tym, czego się spodziewałeś.

Poznanie klasycznych zabiegów w SPA, składników i sprzętu pomoże Ci uzyskać lepsze wrażenia w SPA.

Jak zorganizowane jest menu SPA

Menu w SPA jest uporządkowane według rodzaju usługi: masaż, zabiegi na twarz, zabiegi na ciało, a także pielęgnacja paznokci, woskowanie i pozostałe usługi salonu. Większe, dwudziestoczterogodzinne SPA mogą mieć kilka dodatkowych kategorii, takich jak zabiegi energetyczne, terapie azjatyckie lub terapie charakterystyczne.

Masaż to najpopularniejsza usługa SPA, w każdym menu znajdziesz masaż głębokich tkanek, masaż szwedzki i masaż aromaterapeutyczny. Większość SPA oferuje „niestandardowy masaż” (choć tak naprawdę wszystkie masaże powinny być dostosowane). Ty wybierasz czas, zwykle od 50 do 60 minut lub dłuższy od 80 do 90 minut, chociaż czasami SPA oferuje połowę -godzinny mini-masaż jest dostępny.

Inne masaże obejmują masaż gorącymi kamieniami; masaż sportowy; ukierunkowany masaż głowy, szyi i ramion. Niektóre SPA oferują terapie, takie jak praca czaszkowo-krzyżowa, masaż tajski, shiatsu lub refleksologia. Mogą wymienić je w innej kategorii, np. praca z energią lub terapie wschodnie. Zapytaj o szkolenie osoby, która świadczy usługę. Kilka weekendów nie czyni z kogoś mistrza.

Maseczki to drugie najpopularniejsze zabiegi SPA. Mogą być mylące, ponieważ jest tak wiele do wyboru. Czy rezerwujesz zabieg przeciwzmarszczkowy, europejski czy głęboko oczyszczający? Nie martw się za bardzo. Maseczki mają te same podstawowe kroki – oczyszczenie, złuszczanie, ekstrakcję, masaż i maskę. 

Dodatki do twarzy mogą obejmować peeling, ampułkę specjalnego serum, zabieg na usta, więcej czasu na masaż skóry głowy i stóp lub specjalny sprzęt, taki jak hydrafacials lub zabiegi LED.

Zabiegi na ciało to świetna niedoceniana usługa SPA, zwłaszcza jeśli SPA ma specjalne wyposażenie, takie jak stół Vichy. Zwykle składa się z peelingu ciała – świetnego dodatku przed masażem – lub jakiegoś rodzaju maski, która pomaga detoksykować ciało lub nawilża skórę.

Peeling do ciała złuszcza najbardziej zewnętrzne, martwe komórki skóry za pomocą peelingu solnego (szorstkiego), peelingu cukrowego (łagodniejszego) lub innego złuszczającego, takiego jak fusy z kawy lub enzymy owocowe, które delikatnie rozluźniają wiązania międzykomórkowe. Szczotkowanie ciała zapewnia delikatne złuszczanie i stymuluje układ limfatyczny, ale nie pozostawia jedwabistej gładkości jak peeling solny.

Pamiętaj o odpowiednim wyborze zapachu!

Czytając menu, pamiętaj o zapachach – lawendowym, waniliowym, miodowym, pomarańczowym – i zastanów się, czy zapach jest naturalny czy syntetyczny. Lawenda jest zwykle z olejku eterycznego, podczas gdy wanilia jest najprawdopodobniej syntetycznym zapachem. Jeśli starasz się zachować naturalność, balsamy do ciała mają więcej materiałów syntetycznych i konserwujących niż olejek do ciała. Wreszcie, niektóre SPA wykonują własne peelingi, ale większość korzysta z gotowych peelingów ponieważ jest to o wiele łatwiejsze (i ekonomiczne).

Inne popularne zabiegi spa obejmują zabiegi na twarz i ciało, takie jak blask soli i owijanie ciała. Większość spa ma salon paznokci oferujący manicure i pedicure spa. Niektóre uzdrowiska, zwłaszcza hotelowe i uzdrowiskowe, zazwyczaj mają charakterystyczne usługi, które mogą łączyć kilka różnych zabiegów: na przykład peeling ciała, a następnie masaż i mini twarz. Do salonów oferujących dodatkowe usługi, takie jak fryzury, koloryzacja, stylizacja i makijaż, dołączane są spa na wiele dni.