Jeśli cierpisz na napięcia i bóle, których nie da się rozwiązać za pomocą klasycznego szwedzkiego masażu, głęboki masaż tkanek może być odpowiedzią, której szukasz!

Podczas głębokiego masażu tkanek nacisk jest silniejszy i koncentruje się na problematycznym obszarze, co może prowadzić do dyskomfortu. Warto jednak, ponieważ pomaga złagodzić ból na dłuższą metę!

Tkanka głęboka to rodzaj masażu, który jest stosowany w leczeniu przewlekłego napięcia i urazów spowodowanych nadmiernym użyciem, takich jak zespół łokcia tenisowego i zespół cieśni nadgarstka.

Podczas gdy niektóre ruchy są takie same jak w masażu klasycznym (szwedzkim), tempo jest zwykle wolniejsze, a nacisk jest wywierany silniej, koncentrując się na obszarach problemowych. Praktykujący mogą używać przedramion, łokci, opuszków palców i kostek, a także dłoni, aby zerwać zrosty. Te pasma sztywnej tkanki mogą powodować ból i stany zapalne oraz ograniczać ruch i krążenie w tkance mięśniowej.

Możesz mieć sztywny kark i górną część pleców, ból dolnej części pleców, napięte nogi lub obolałe ramiona. Głęboki masaż tkanek ma na celu wyrównanie różnych warstw tkanki, leczenie ścięgien, więzadeł i powięzi (ochronnej warstwy tkanek otaczających kości, stawy i mięśnie), a także mięśni w celu uwolnienia napięcia i złagodzenia bólu.

CZY TO DLA MNIE?

Głęboki masaż tkanek zwykle koncentruje się na konkretnym problemie, takim jak przewlekły ból mięśni i rehabilitacja kontuzji. Lista schorzeń, które można skutecznie leczyć, jest obszerna i obejmuje bóle kręgosłupa i powtarzające się obciążenia, problemy z posturą i rwę kulszową, urazy sportowe i regenerację po upadkach, napięcie mięśni lub skurcze pośladków, ścięgien ścięgnistych, quadów, romboidów, opaski IT i górnej części pleców.

Stwierdzono, że terapia ta jest bardziej skuteczna w łagodzeniu bólu zwyrodnieniowego stawów niż szeroka gama alternatyw, w tym ćwiczenia fizyczne i fizykoterapia, leki na receptę i leki dostępne bez recepty, leczenie chiropraktyki i akupunktury, dieta i glukozamina.

Jest również zalecany w przypadku bólu fibromialgii, a poprawa zakresu ruchów jest często zauważalna natychmiast. Korzyści to nie tylko związany z mięśniami i bólem, głęboki masaż tkanek może obniżyć ciśnienie krwi, tętno i poziom hormonów stresu. Masaż jest dobry dla umysłu, a także dla ciała, poprawiając nastrój i pomagając się zrelaksować.

CZY TO BOLI?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy jest jakiś haczyk.

  • Czy boli masaż głęboki?
  • Czy zysk jest wart bólu?
  • Czy będę w stanie sobie z tym poradzić?

W niektórych punktach leczenia większość osób odczuwa dyskomfort. Tego należy się spodziewać, gdy presja jest głęboka i skierowana bezpośrednio na bolesne lub zranione miejsca.

Tkanka bliznowa ulega rozluźnieniu i wydłuża mięśnie, rozwiązywane są węzły, a podwarstwy mięśni przenoszone z powrotem na właściwe miejsce.

Pomocne może być wzięcie głębokiego oddechu, gdy poruszane są szczególnie napięte obszary. Ważne jest, aby poinformować swojego masażystę, które obszary są bolesne, jeśli ból staje się zbyt silny. Mogą z łatwością nieco go obniżyć lub użyć odrobinę olejku, aby rozluźnić mięśnie.

Po głębokim masażu tkanek zwykle występuje pewna sztywność lub tkliwość, ale nie powinno to trwać dłużej niż dzień lub dwa. Rozciąganie może pomóc to zmniejszyć. Możesz również położyć lód na każdym bolesnym miejscu. Picie dużej ilości wody pomaga również w nawodnieniu mięśni i wypłukaniu toksyn uwalnianych podczas masażu. Rozsądne jest unikanie męczącej aktywności bezpośrednio po masażu i nie spożywanie wcześniej obfitego posiłku.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Masażu nie należy wykonywać bezpośrednio na posiniaczonej, zaognionej lub zakażonej skórze, wysypkach lub ranach, delikatnych kościach lub obszarach niedawnych złamań, guzów lub przepuklin brzusznych.

Jeśli niedawno miałeś operację, chemioterapię lub inną procedurę medyczną, przed masażem skonsultuj się z lekarzem.

Głęboki masaż tkanek (i inne silne naciski) może nie być odpowiedni podczas ciąży (chyba że terapeuta jest specjalnie przeszkolony) i może nie być odpowiedni dla niektórych osób z osteoporozą.

Masaż może być niebezpieczny, jeśli masz lub istnieje ryzyko tworzenia się skrzepów krwi, ponieważ mogą one ulec przemieszczeniu. Głęboki masaż tkanek może mieć niesamowity wpływ na zwiększenie ruchomości i zmniejszenie przewlekłego bólu.