Brzmi jak przykazanie? To dobrze, bo właśnie nim jest. Zapracowani ludzie muszą wiedzieć, że poświęcanie czasu sobie jest OK; Mamy, Ojcowie – muszą wiedzieć, że jest to OK. Potencjalni klienci SPA, którzy są zbyt zajęci lub czują się winni, że poświęcili chwilę czasu dla siebie, również muszą wiedzieć, że JEST TO OK.

Należy przypomnieć ludziom, że dbanie o siebie sprawia, że ​​jesteś lepiej przygotowany / przygotowana do stawienia czoła wszystkim wyzwaniom, które życie ma do zaoferowania, i do opieki nad otaczającymi Cię ludźmi. To czyni cię lepszą osobą!

Przedstawiamy ostatnie wyniki badań od SPA EXECUTIVE, które potwierdzają, jak niewiele – i z jakich powodów, nie pozwalamy sobie na chwilę dla siebie.

Przeszkadza nam obowiązek wobec innych

Samoopieka – jak wycieczka do SPA – to coś, na co wszyscy powinniśmy znaleźć czas. Ale badanie wykazało, że wielu zmaga się z poczuciem winy z powodu poświęcania sobie czasu a nie innym (w szczególności obejmuje to kobiety).

Na potrzeby badań Birchbox i Kelton Global przebadali ponad 1000 osób w USA, aby ocenić postawy i zachowania wobec troski o siebie.

Wiemy, że potrzebujemy czasu dla siebie… ale go nie mamy

89%  ludzi zgadza się, że „nawet kilka minut” czasu dla siebie ,,może zmienić ich świat”, ale 40% ludzi twierdzi, że rzadko ma na to czas. Co więcej, tylko 35% osób twierdzi, że konsekwentnie i rutynowo znajduje czas dla siebie, w porównaniu z 62%, które podchodzą do wolnego czasu w sposób bardziej sporadyczny.

Respondenci powiedzieli, że czują się przytłoczeni i wypaleni. 60% ludzi często czuje się „przytłoczonymi tym, co ich otacza, a 51% twierdzi, że często czują się wypaleni.”

Mężczyźni lepiej wykorzystują czas dla siebie niż kobiety

Mamy częściej czują się przytłoczone (66% vs. 53%) i wypalone (54% vs. 43%) niż ojcowie. Ale pomimo tego więcej mężczyzn niż kobiet faktycznie poświęca czas na samoopiekę (39% vs. 32%), a mężczyźni częściej umieszczają czas dla siebie w swoich kalendarzach (34% vs. 26%).

Rodzice jako całość częściej czują, że nie mają czasu na chwilę relaksu niż ludzie, którzy nie mają dzieci (45% vs. 32%). Rodzice również często czują się winni, że poświęcają czas tylko dla siebie (39% vs. 26%).

67% ludzi twierdziło, że konsekwentnie stawia innych przed sobą. 33% czuje się winnych z powodu poświęcania czasu sobie, a kobiety czują się bardziej winne niż mężczyźni (37% vs. 30%).

Więcej ustaleń obejmuje:

Nasi Rodzice najprawdopodobniej czują się bardziej wypaleni (73%), gdzie nasze pokolenie (57%) oraz odrobinę ciut starsze (54%), odczuwają mniejszy dyskomfort w kwestii wypalenia zawodowego (30-40 lat).

 • Nieco ponad jedna piąta (21%) pozwoliła poczuć się winnym na drodze do poświęcenia czasu sobie.
 • Osoby samotne częściej poświęcają czas na samorealizację niż osoby pozostające w związku małżeńskim lub jakimkolwiek w związku (42% vs. 30%).
 • Prawie połowa (45%) mieszkańców miast twierdzi, że rzadko mają czas na zadbanie o siebie. To samo mówi mniej osób w małych miastach i na wsi (39%).

To, co definiujemy jako ,,czas dla siebie”

Jeśli chodzi o coś, co nazywamy „troską o siebie”, dbanie o nasze ciało jest naszym głównym celem, wraz z rytuałami pielęgnacyjnymi.

 • 74% ludzi uważa, że ​​dbanie o siebie oznacza dbanie o swoje ciało.
 • 74% kojarzy fitness i ćwiczenia z samoopieką.
 • 72% kojarzy rytuały związane z pięknem lub pielęgnacją z dbaniem o siebie.

Te rytuały pielęgnacyjne obejmują:

 • Kąpiel bąbelkowa lub gorący prysznic (50%)
 • Przeprowadzanie rutyny pielęgnacyjnej (37%)
 • Po dniu w SPA (30%)
 • manicure lub pedicure (30%)
 • Zakładanie maseczki na twarz (21%)

Kluczem jest przekazywanie informacji na temat korzyści płynących z niezliczonych form samoopieki, np. korzyści zdrowotne wynikające z spacerów w przyrodzie, sauny lub masażu, bądź niesamowite efekty medytacji zmniejszające stres. Nie zawsze przecież musi być to cały dzień w SPA.